Poslední aristokratka

27. září 2017 v 11:57 | Anie94 |  Recenze
Autor: Evžen Boček
Překlad: -
Nakladatelství: Druhé město
Rok vydání v ČR: 2012
Počet stran: 244

Anotace:
František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou a dcerou Marií vrací do Čech aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku "zdědí" hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurekceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelá, upředl serii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má pouze za cíl pobavit čtenáře.

Stručný děj a popis knihy:
Hlavní vypravěčkou je Marie, dcera zchudlého šlechtice a američanky Vivien. Do jejich majetku byl navrácen hrad Kostka, kam se rodina přestěhovala z New Yorku. Spolu s hradem zdědili i místní personál - kuchařku Tichou, která věčně pije, kastelána Josefa, který nemá rád návštěvníky a zahradníka pana Spocka, který má chorobný strach z nemocí.
Marie si píše deník, ve kterém popisuje každodenní chod domácnosti, ve které dochází k mnoha vtipným situacím. Rodina nemá moc peněz a tak spolu s Miladou, která má zkušenosti s lákáním návštěvníků na hrady vymyslí strategii, jak přilákat návštěvníky na hrad Kostka. Tato situace vede k mnoha vtipným situacím......

Můj komentář a hodnocení:
Kniha se mi moc líbila. Byla to taková příjemná humorná oddechovka. Od této knihy nemůžete čekat velké literární dílo - nedozvíte se nic nového, ale pokud si chcete odpočinout od nějakých náročnějších autorů či náročnější četby je to pro vás to pravé. Moje nejoblíbenější postavou byl kastelán Josef, který nenávidí návštěvníky. Sice vím, že má kniha pokračování, ale i tak mohl být konec knihy zakončený lépe.

Doba čtení: 18. 9. 2017 - 23.9. 2017

Hodnocení: 4*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolika hvězdičkami byste hodnotili tuto knihu? (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

1*
2*
3*
4*
5*

Komentáře

1 Tánička Tánička | E-mail | Web | 30. října 2017 v 22:28 | Reagovat

Knihu jsem poslouchala chvíli jako audio jenže nedoposlochala, ale můžu říci že je to vtipné a zajímavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama