Sbor Chilburských dam

12. září 2017 v 11:40 | Anie94 |  Recenze

Autor: Jennifer Ryanová
Překlad: Eva Klimentová
Nakladatelství:Argo
Rok vydání v ČR: 2017
Počet stran: 389

Anotace:
Kniha Jennifer Ryanové je důmyslně konstruovaným románem s tajemstvím zasazeným do bouřlivého období 2. světové války, kdy na Británii útočilo německé letectvo. Autorka svůj čtivý příběh zasadila na anglický venkov, a prostřednictvím několika hlasů několika žen líčí střet tradičního života a velkých dějin. Román dovedně poskládala z dopisů a deníkových záznamů, které umocňují intimitu líčených příběhů, a okořenila jej vášnivými i osudovými střety postav, které musejí překonnávat válečné útrapy, předsudky i sociální přehrady.

"Dnes večer jsme na zkoušce zpívaly Jeruzalém ve zvlášť agresivním provedení ana konci už jsme se docela odvázaly, protože nás fakt dopálilo, že kvůli nacistům nemžeme zpívat ve Svatopavelské katedrále. Málem byste si pomysleli, že naše pestrá směsice dam je připravena popadnout kabelky a vyrazit na nepřítele. Má vůbec Hitler ponětí o síle a odhodlání třinácti rozohněných žen? Přinejmenším nikdy nebral v úvahu smrtonosný potenciál třípatrového stojanu na zákusky." (citát z knihy)

Stručný děj a popis knihy:
Kniha je napsaná formou dopisů a deníkových zápisů. Prolínají se zde osudy několika vesnických žen. Jedná se o sesterské duo Venetie a Kitty Withropových, dcer místního vysloužilého generála z první světové války, místní porodní báby slečny Paltryové, místní dobrovolnice a zdravotní sestry paní Tillingové. Děj autorka zasadila do Chilbury, což je vesnička na jihu Anglie, což je asi 3 hodiny západně od Londýna.
Děj se odehrává v období druhé světové války, kdy nacistická letadla útočí na Anglii. V knize se prolínají osudy věkově odlišných žen a popisují to, jak se na probíhající válku dívají mladé dívky a nebo starší ženy.
Kniha popisuje události ve vesnici - založení ryze ženského sboru, protože všichni muži odešli do války, záměna miminek, těhotenství a úmrtí při bombardování. Kniha krásně popisuje odlišný pohled na svět a válku věkově rozdílných skupin.

Můj komentář a hodnocení:

Kniha byla moc hezky napsaná. Ukazovala hezky jiný pohled žen na právě probíhající události během války. Ukazuje, jak válka lidi poznamená, i jakým způsobem jsou schopni se vyrovnávat s těžkým osudem. V knize bylo pár hezkých myšlenek, které stojí za to si zapamatovat. Toto bych zařadila do povinné četby a mezi bestsellery, tato kniha na to má, na rozdíl od mnohých jiných.

Doba čtení: 31.8. - 9.7.

Hodnocení: 4*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolika hvězdičkami byste hodnotili tuto knihu? (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

1*
2*
3*
4*
5*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama