Útulek pro padlé ženy

27. září 2017 v 11:00 | Anie94 |  Recenze
Anglický název: The Whore´s Asylum
Autor: Katy Darbyová
Překlad: Petra Klůfová
Nakladatelství: Euromedia
Rok vydání v ČR: 2012
Počet stran: 445

Anotace:
Literární historický román z Anglie 19. století. Teolog Frazer a medik Chapman jsou nadaní studenti a oddaní přátelé. Jejich pouto přetrhne až Chapmanovo rozhodnutí propůjčit své lékařské znalosti osvětě mezi padlými ženami v útulku pro prostitutky. Útulek vede Diana Pelhamová, krásná a tajemná vdova, jejíž minulost je však plná šokujících tajemství. Kdysi stála modelem malíři, který později zemřel za tajemných okolností. A jak se zapletla s libertinem Vilmotem a jeho otřesně proslulým "pánským klubem"?

Stručný děj a popis knihy:
Kniha je sbírkou dopisů a zpovědí, které Edward, student teologie, nashromáždil, aby mohl převyprávět pravdiví příběh. Kniha ukazuje jak se pomluvy a historky mohou rozšířit rychlostí blesku, třeba i přes celou Anglii a viníka potrestat.
Tato kniha ukazuje jak v Anglii v 19. století fungovalo nejstarší povolání v těch nejzapadlejších částech Oxfordu. Celá kniha je vlastně zpovědí Edwarda, který byl donucen přihlížet smrti svých přátel, většinou za velmi tragických okolností.
Kniha začíná tím, že Edward právě pohřbil svého nejlepšího přítele Stephana a rozhodne se odvyprávět popravdě celý příběh aby odlehčil svému svědomí. Stephan a Edward se potkali jako spolubydlící v Oxfordu a mimořádně rychle si padli do oka. Stephan byl studentem medicíny, Edward byl studentem teologie. Jednoho dne se Stephan potkal s mladou vdovou Dianou, která mu nabídla práci v útulku pro padlé ženy. Stephan se rozhodne tuto nabídku přijmout. Postupně vyjde najevo, že Edward se s Dianou potkal již dříve, ale vystupovala pod několika různými jmény - Diana, Anna, Venuše. Edward se rozhodne, že Stephanovi poví o Dianině temné minulosti, i když mu to pravděpodobně zlomí srdce........
Můj komentář a hodnocení:
Kniha se mi příliš nelíbila. Čekala jsem od toho mnohem více, třeba to, že se víc bude popisovat život v Anglii v 19. století v prostředí ne příliš známém. Nebavilo mě rozpitvávání mezilidských vztahů, i když velice zajímavých a zajímavě propojených. I když vyprávění Edwarda bylo nudné. Chtělo by to nějaký větší dějový spád a podle mě i rozdělení knihy na několik částí, které vyprávějí odlišný pohled na danou problematiku postav, mi také nepřišlo příliš šťastné.

Doba čtení: 10.9. 2017 - 25.9. 2017

Hodnocení: 3*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolika hvězdičkami byste hodnotili tuto knihu? (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

1*
2*
3*
4*
5*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama