Říjen 2017

Můj život s gamblerem

29. října 2017 v 19:10 | Anie94 |  Recenze
Autor: Martina Bittnerová
Nakladatelství: Petr Štengl
Rok vydání v ČR: 2017
Počet stran: 90

Anotace:
Publikace přibližuje soužití s profesně velmi ůspěšným člověkem, který ale dlouhé roky marně a za pomoci odborníků bojoval se svou závislosti na hazardu. Bittnerová vypráví o všech událostech s odzbrojující otevřeností. Přináší tak jedinečný pohled na odvrácenou tvář hazardního průmyslu, jehož zhoubný vliv se u nás stále podceňuje.

Stručný děj a popis knihy:
Martina Bittnerová zde popisuje svůj život s partnerem Honzou, který trpěl závislostí na hře na hracích automatech, tzv. gamblerstvím. Popisuje tam co ho k tomu vedlo, jak to probíhalo a jak tato závislost změnila život všem lidem v jeho okolí. Jak tohle nakonec skončí?

Můj komentář a hodnocení:
Tato nově vyšlá kniha od této spisovatelky mě dlouho lákala k přečtení a to z důvodu, že zde autorka píše o člověkovi, se kterým pracovala moje mamka a koho jsem znala jako malá holčička. Od této knihy jsem čekala daleko víc. První věc co mě překvapila byl rozsah knihy, který byl velmi malý, a to 90 stran. Děj knihy byl tak velmi povrchní a nepřinášel žádný zajímavý děj. Chápu, že pro autorku bylo těžké žít s takovým člověkem a i jeho konec ji určitě velmi ublížil, ale toto téma se dalo podat daleko podrobněji, lépe a citlivěji. Autorka také přeskakovala na popis vztahu se svou matkou, který příliš nesouvisí s hlavní dějovou linií. Mě osobně kniha nenadchla.

Doba čtení: 22.10. 17 - 23.10.17

Hodnocení: 3*

Pomněnčino dítě

18. října 2017 v 23:31 | Anie94 |  Recenze
Anglický název: Clover´s Child
Autor: Amanda Prowse
Nakladatelství: Omega
Rok vydání v ČR: 2017
Počet stran: 279

Anotace:
Když osmnáctiletá Dot, žijící v 60. letech v Londýně potká Sola, cítí, že je tu láska. Solomon Arbuthnott je člověk, který může přinést světlo a teplo do jejího fádního života, a co víc, Sol je mladý a pohledný voják s vynikajícími vyhlídkami. Někdo, o kom vždycky snila. Někdo, kdo jí může slíbit modré z nebe, smích, slunce. A na chvíli je život opravdu krásný. Držíce se za ruce procházejí Serpentine, tancují v zakouřených barech v SOHO a začínají plánovat budoucnost, že spolu zestárnou na ostrově Svatá Lucie, Solově rodišti. Ale je rok 1961, dívky z East Endu by neměly chodit s indickými chlapci, natož aby s nimi někam odjížděli. Svůj život mají od rodičů naplánovaný. I když to často znamená prožít život v osamění. I když to srdce rve na kusy...

Stručný děj a popis knihy:
Děj se odehrává v 60. letech v Londýně. Dot Simpsonová je obyčejná 18 letá dívka, která žije zcela normální život s rodiči na předměstí. Pracuje v galanterii a sní o tom, že se stane módnínávrhářkou. Jednoho dne ale potkává kluka jménem Sol, který pochází z ostrova Svatá Lucie. Ten den pomáhá své matce, která je kuchařka. Sol je synem generála, který přijel na rok do Londýna. Ty dva se okamžitě do sebe zamilují a tajně se spolu scházejí. Později se ale o vztahu dozvědí jak Solovi, tak i Dotiny rodiče, a ani jedna strana s takovým nerovným vztahem nesouhlasí. Solova matka pod pohrůžkou toho,že Simpsonovým nechá zabavit byt, posílá Sola zpátky na Svatou Lucii. Dot i Sol jsou z toho zničení. Dot později zjišťuje, že čeká Solovo dítě. Její rodiče jí drží doma pod zámkem, a posílají jí porodit do kláštera, kde jsou deponovány podobné dívky. Zde Dot porodí, ale musí dítě dát k adopci. Toto ještě více zlomí její už tak zlomené srdce. Dlouho se z toho nemůže vzpamatovat.
O mnoho měsíců později ji rodiče provdají za chlápka ze sousedství, avšak s ním nemůže být také šťastná. Ten jí za ušetřené peníze,který chtěl dát do společného bydlení jí koupí letenku na ostrov Svatá Lucie aby si svou "záležitost" z minulosti navždy vyřešila, a buď na ostrově zůstala a nebo se vrátila domů do Londýna. Jak nakonec dopadne láska Sola a Dot?

Můj komentář a hodnocení:
Musím říct, že příběh mě velmi chytnul za srdce a už nepustil. Autorka citlivě píše o tématu lásky mezi "bílou" holkou z Londýna, a "černým" chlapcem z ostrova Svatá Lucie, které v době kdy se příběh odehrává nebylo přáno. Je to hlavně příběh o ztrátách a bolesti, které tyto ztráty přinášejí, a takové ztráty se v životě dotýkají každého z nás. Je to o tom, že ne vždycky je život prostě takový jaký si ho naplánujeme, že bývá i hořký a plný zklamání, ale vždy je tu naděje na to, že jednoho dne prostě bude líp. Jediné, co bych měla této knize za zlé je korektura, ale to je spíš vina nakladatelství, než knihy samotné. Můžu vám všem slíbit, že tuto knihu budete jen těžko odkládat, že touha dozvědět se jak to vlastně bude dál bude silnějš než cokoliv. Já byla z této knihy naprosto unešená.....

Doba čtení: 9.10. 17 - 18.10.17

Hodnocení: 5 hvězdiček

Růže mají trny - Román o Alžbětě I.

11. října 2017 v 14:44 | Anie94 |  Recenze
Anglický název: Roses Have Thorns: A Novel of Elisabeth I
Autor: Sandra Byrdová
Překlad: Karla Korteová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání v ČR: 2017
Počet stran: 304

Anotace:
Co si počít, když vás služba u královny může připravit o manželství i o život? Roku 1565 se sedmnáctiletá Elin vydává ze Švédska na nebezpečnou cestu do Anglie. Před sebou má dobrodužství, kterým vystoupá do závratných výšek tudorovské moci - stane se nejvýše postavenou dvorní dámou královny Alžběty I. Román bestsellerové autorky představuje napínavý příběh lásky, klamu a elegance. Působivě popisuje léta, která předcházela popravě skotské královny Marie Stuartovny, a brilantně ukazuje co znamená zdrada.

Stručný děj a popis knihy:
Děj románu se odehrává za vlády královny Alžběty I., dcery despotického krále Jindřicha VIII. a popravené anglické královny Anny Boleynové. Děj je popisován z pohledu její dvorní dámy Elin von Snakeborgové, která se dostane do Anglie když doprovází svou těhotnou královnu ze Švédska. Nejdříve se Elin (později přijímá anglické jméno Helena) provdává za markýze z Northamptonu a stává se tak markýzou z Northamtonu, po královně nejmocnější ženou v zemi. Její manžel William ale záhy umírá a Elin zůstává sama a stává se hlavní dvorní dámou a přítelkyní královny. Později se zamiluje do pana Thomase Georgese za kterého se tajně provdá a tím si rozhněvá královnu. Thomas je uvězněn v Toweru a Elin se nesmí zdržovat u dvora. Později je jim ale odpuštěno. Elin dostává k užívání od královny několik panství i s rentou. Spolu s Thomasem mají několik dětí. Později jejich vztah prochází krizí, když je Thomas vysílán na různé diplomatické mise ve jménu královny. Nakonec si ale zase k Elin najde cestu.
Královna v průběhu děje zavraždí skotskou královnu Marii Stuartovnu za to, že osnovala spiknutí proti Alžbětě a usilovala o její trůn. Také potlačí několik spiknutí a stále zůstává panenskou královnou, jejíž dítětem je Anglie.

Můj komentář a hodnocení:
Jelikož jsem velká fanynka všech Tudorovců, tak se mi knížka velmi líbila. Držela se faktů, nebyla to žádná přeslazená slaďárna. Líbilo se mi i vyprávění z pohledu první dvorní dámy. Na konci knihy se mi líbilo slovo autorky, která zde vysvětluje spoustu věcí z románu.


Doba čtení: 3.10.2017 - 10.10.2017

Hodnocení: 5*

Láska v Římě

3. října 2017 v 11:37 | Anie94 |  Recenze
Anglický název: The Lover´s Guide to Rome
Autor: Mark Lamprell
Překlad: Petra Klůfová
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání v ČR: 2017
Počet stran: 288

Anotace:
Romantický příběh tří párů a jejich milostných vztahů zasazený do kulis nádherných historických památek Říma. Mladá umělkyně Alice přichází do Říma za dobrodružstvím a inspirací, než se bezstarostně usadí se svým přítelem Danielem. Existuje něco jako láska na první pohled? A jak se pozná, že se to děje právě jí? Meg a Alec cestují do Říma aby osvěžili svůj milostný život, který se v průběhu let co se stali zaneprázdněnými rodiči a úspěšnými podnikateli, poněkud zkomírá. Constance a Lizzie sem jedou rozprášit popel Constancina milovaného manžela Henryho a zároveň Lizziena bratra. Ale Lizzie nezná skutečný příběh o tom jak se Constance a Henry před několika desítkami let v Římě poznali a jaká tajemství jejich cesta tam odhalí. Vypravěčem tohoto příběhu je samotné město Řím, které sehraje v životech postav důležitou roli a vyjeví, proč se stalo požehnaným místem milenců. Zábavný a podmanivý román plný lásky a ryzí romantické radosti.

"Odmítnutím zlomila srdce několika taxikářům a pěšky zamířila pryč od letištní haly. Ovšem chodníky a cesty pro pěší nečekaně končily a tím daly Alici na srozuměnou, že její plán je značně nestandartní. A teď stála na popukané krajnici čtyřproudové dálnice. Coby rodilou Newyorčanku ji chaotické úlety řidičů neměly překvapit, ale něco podobného ještě v životě neviděla. Auta bez ohledu na dělící čáry kličkovala apředjížděla se. Řidiči nepřetržitě troubili a rzzuřeně na sebe gestikulovali. V jednom děsivém okamžiku se ve čtyřech pruzích ocitlo šest aut naáz a chyběly jen milimetry, aby se urvala zpětná zrcátka."


Stručný děj a popis knihy:
Příběh popisuje osudy tří párů, kteří se nacházejí na různých úrovních svého vztahu. Můžeme sledovat osudy mladé američanky Alice, která přijela do Říma zažít něco úúúžasného, což jí doporučil její učitel ve škole umění, aby načerpala inspiraci. V Římě potkává partu kluků, a do jednoho z nich se zamiluje, a odmítne odjet do Florencie, aby se zasnoubila se svým současným přítelem Danielem.
Druhá dějová linie sleduje osud Constance a Lizzie, které do Říma přijeli rozptýlit Constancina manžela Henryho, a zároveň Lizziina bratra Henryho.
Třetí dějová linie se týká asi čtyřicetiletého páru, Meg a Aleka, keří přijeli do Říma pátrat po dokonalé dlaždičce pro jejich koupelnu, kterou hodlají rekonstruovat. Zažijí zde přepadení a jeho hrůzy a také zde naleznou odvahu dát svůj značně pochroumaný vztah znovu do pořádku. Vypravěčem knihy je město Řím, které sleduje osudy a příhody této skupiny lidí.

Můj komentář a hodnocení:
Musím hned na úvod říct, že takovou blbost už jsem dlouho nečetla. Celý děj byl velmi nepravděpodobný. Jaká je pravděpodobnost, že se na jednom místě sejdou tři ženy, které jsou příbuzné? Asi jediným důvodem proč jsem si tuto knihu vybrala bylo to, že jsme letos byli v Římě a tak jsem doufala, že si takto připomenu dávno zapomenutou atmosféru města, ale ani to mě nenadchlo, protože o Římě se tam toho moc nepíše. Tato kniha mě utvrdila v tom, že muži by prostě neměli psát romány - nemají totiž k tomu takové předpoklady jako spisovatelky.

Doba čtení: 25.9.2017 - 3. 10. 2017

Moje hodnocení: 2 hvězdičky