Růže mají trny - Román o Alžbětě I.

11. října 2017 v 14:44 | Anie94 |  Recenze
Anglický název: Roses Have Thorns: A Novel of Elisabeth I
Autor: Sandra Byrdová
Překlad: Karla Korteová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání v ČR: 2017
Počet stran: 304

Anotace:
Co si počít, když vás služba u královny může připravit o manželství i o život? Roku 1565 se sedmnáctiletá Elin vydává ze Švédska na nebezpečnou cestu do Anglie. Před sebou má dobrodužství, kterým vystoupá do závratných výšek tudorovské moci - stane se nejvýše postavenou dvorní dámou královny Alžběty I. Román bestsellerové autorky představuje napínavý příběh lásky, klamu a elegance. Působivě popisuje léta, která předcházela popravě skotské královny Marie Stuartovny, a brilantně ukazuje co znamená zdrada.

Stručný děj a popis knihy:
Děj románu se odehrává za vlády královny Alžběty I., dcery despotického krále Jindřicha VIII. a popravené anglické královny Anny Boleynové. Děj je popisován z pohledu její dvorní dámy Elin von Snakeborgové, která se dostane do Anglie když doprovází svou těhotnou královnu ze Švédska. Nejdříve se Elin (později přijímá anglické jméno Helena) provdává za markýze z Northamptonu a stává se tak markýzou z Northamtonu, po královně nejmocnější ženou v zemi. Její manžel William ale záhy umírá a Elin zůstává sama a stává se hlavní dvorní dámou a přítelkyní královny. Později se zamiluje do pana Thomase Georgese za kterého se tajně provdá a tím si rozhněvá královnu. Thomas je uvězněn v Toweru a Elin se nesmí zdržovat u dvora. Později je jim ale odpuštěno. Elin dostává k užívání od královny několik panství i s rentou. Spolu s Thomasem mají několik dětí. Později jejich vztah prochází krizí, když je Thomas vysílán na různé diplomatické mise ve jménu královny. Nakonec si ale zase k Elin najde cestu.
Královna v průběhu děje zavraždí skotskou královnu Marii Stuartovnu za to, že osnovala spiknutí proti Alžbětě a usilovala o její trůn. Také potlačí několik spiknutí a stále zůstává panenskou královnou, jejíž dítětem je Anglie.

Můj komentář a hodnocení:
Jelikož jsem velká fanynka všech Tudorovců, tak se mi knížka velmi líbila. Držela se faktů, nebyla to žádná přeslazená slaďárna. Líbilo se mi i vyprávění z pohledu první dvorní dámy. Na konci knihy se mi líbilo slovo autorky, která zde vysvětluje spoustu věcí z románu.


Doba čtení: 3.10.2017 - 10.10.2017

Hodnocení: 5*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolika hvězdičkami byste hodnotili tuto knihu? (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

1*
2*
3*
4*
5*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama